Transport found, now a umbrous (U_) hamster! (sable, mink..)

Тема в разделе "INTERNATIONAL FORUM - ARCHIVE", создана пользователем Pravandi, 12 авг 2011.

1. Pravandi

Pravandi New Member

I spoke already with a few breeders of this forum, especially with Fifa.
    She was very nice, to tell me that she found somebody who is going in late October to Budapest, Hungary.

Because I'm not good at russian at all (and use sometimes Google Translate), I don't know if breeders of you have litters plannend, which can leave in the middle or end of October, so they can come to Hungary.
    (or if somebody knows anybody who goes earlier to Hungary)

I'm especially looking for cream based colours (see my post of 14 January '12), rex and maybe some lightgrey.
    The hamsters need to have a good shape and needs to be healty off course (+pedigree) :)
    That's my first point which I'm looking at.

Otherwise maybe a sable/chocolate sable girl or chocolate too, but I prefer them rex carrier or rex then :)
    Off course combinations of all these colours are good as well!

Hope to hear something! (you can write me in russian, so I can translate it, it's no problem) :D

Я уже общался с некоторыми заводчиками на этом форуме, особенно с Fifa.
    Она была очень мила и сказала, что нашла кого-то, кто едет в Венгрию, в Будапешт в конце октября.
    Я очень плохо понимаю русский (но иногда использую Гугловский переводчик), поэтому я не знаю, будут ли у кого-то из ваших заводчиков хомячата, которые к середине-концу октября смогут отправиться в Венгрию. (или может есть кто-то, кто едет раньше?)
    Меня особенно интересуют тёмно-серые, рексы и, возможно, светло-серые.
    Хомячки должны быть хорошего размера (типа?) и, конечно, здоровы (+ иметь родословную). Это мне важно прежде всего.
    На крайний случай можно и соболя/шоколадного соболя или шоколадную девочку, но лучше всё-таки рекса или носителя.
    Конечно, эти гены меня интересуют во всех комбинациях!
    Надеюсь на ваши ответы! (можно писать на русском, я могу перевести, не проблема).

2. Renoiro

Renoiro New Member

Re: Looking for hamsters (end of October)

Hi there. Do you breed hamsters? Do you have a website or something, so we could see how you treat them?

----------------

Привет! Вы разводите хомяков? У вас есть вебсайт или что-то вроде, где бы мы могли увидеть условия содержания?

3. Pravandi

Pravandi New Member

Sorry, I'm working hard on my website, it's not ready yet.
    I'm originally coming from Holland, so I'm quit strict how I keep them.
    That's why I sell most of my hamsters to Holland. Sometimes to Hungary and some to Germany. But they need to have good cages and keep them well :)

I breed for 3 years now. I have different lines from different countries.
    At the moment I have 10 hamsters, all have a cage of minimum 80x40cm, and some 80x50cm. They all have a Wodent Wheel, the young ones 20cm and older ones 27cm.
    This is the "closet", with 15 cages of 80x40cm, but I don't use all of them:

Я сейчас работаю над сайтом, но он пока не готов.
    Я сам из Голандии, поэтому довольно требователен к содержанию.
    И поэтому я продаю большинство своих хомячат в Голландию. Иногда также в Венгрию и Германию. Но у них должны быть хорошие клетки и содержание.
    Я занимаюсь разведением 3 года. У меня есть разные линии из разных стран.
    Сейчас у меня 10 хомячков, у всех клетки минимум 80*40, а у некоторых 80*50 см. У всех есть беговые колёса - у молодёжи 20 см, у взрослых 27 см.
    Вот стеллаж, в нём 15 клеток 80*40, но используются не все:

Next to that I have 3 Ferplast Mary cages and 1 Ferplast Criceti 15:
    Кроме того у меня 3 клетки Ferplast Mary и 1 Ferplast Criceti 15:

(not a big picture), this was a litter of 1 year ago:
    (небольшая фотография), это помёт, который был у меня год назад:

And one Aqua of 80x50cm:
    И один аквариум 80*50:

Everyday I give them fresh water and many times a week fresh fruit or vegatables.
    When I have a litter the young ones and the mother get everyday some fresh food and "baby fooding".
    I have also some variation of hamster snack, but they don't get it to many, because of the fat.

Каждый день я даю им свежую воду и несколько раз в неделю свежие фрукты или овощи.
    про выращивании помётов, хомячата и мама каждый день получают свежую пищу и детское питание.
    Также у меня есть несколько видов лакомств, но хомячкам я много не даю из-за жирности.

And about my breeding:
    The mothers only get their first litter when they are good healty and have a minimum weight of 160g, when they are 5-6 months, especially not earlier. For the mens I prefer a minimum of 150g and most of them only will become daddy if they are 1 year or older (most of the times, only 2 or 3 times). Females only get 1 or 2 litters, until they are 12 months.

The little ones leaver their mother when they are 4 weeks, and strong enough. They only move to a new owner when they are healthy and have the weight of the amount of days x2 (so with 6 weeks they need to be at least 84g, but heavier is better).

I don't know how it works in Russia, how the rules are. But ones I got a hamster from Germany the breeder would like to have the hamster in a 80x50cm cage, not smaller. It's not a problem for me to change some things, if somebody feels better with it.
    I hope you like it. And I hope my site will be ready soon!

И о моём разведении:
    Хомячихи перед первой вязкой должны быть здоровы и весить не менее 160 г; первая вязка не ранее 5-6 месяцев. Для самцов я предпочитаю минимальные вес в 150 г и большинство из них заводят детей в возрасте 1 года и старше (и, в большинстве своём, имеют всего 2-3 помёта). Самки имеют 1-2 помёта, до 12 месяцев.

Малыши отсаживаются от матери когда им исполняется 4 недели и они достаточно крепкие. Они переезжают к новому владельцу только если они здоровы и вес их равен их удвоенному возрасту в днях (так, в 6 недель они должны весить по крайней мере 84 г, но лучше больше).

Я не знаю, какие правила содержания приняты в России. Но однажды я приобрёл хомячка в Германии и заводчик захотел, чтобы его хомячок жил в клетке не менее 80*50 см. Для меня не проблема изменить некоторые вещи, если кому-то от этого лучше.
    Я надеюсь, вам понравится. И надеюсь, что мой сайт будет скоро готов!

4. Yuri

Yuri New Member

Pravandi
    Здравствуйте!
    Я знаю о Вас. Это я нашел человека, который в октябре едет из Украины в Венгрию. Рексы, темно-серые или носители есть. Мы подумаем о возможности отправить раньше. Я напишу Вам личное сообщение.

Hello!
    I know about You. It's me who found a person, who'll go from Ukraine to Budapest in October. There are rex, dark-greys and carriers. We'll try to find an ability to transport hamsters earlier. I'll write You private message.

5. Pravandi

Pravandi New Member

Thank you Yuri!
    I hope to hear more from you!

And also thanks to the person who translated my posts, sorry I can't write in Russian (only translate it). :good:

--------------

Спасибо, Yuri!
    Жду жальнейше переписки!

И спасибо тем, кто переводит мои сообщения. Извините, сам я не могу писать по-русски (могу только переводить).
    :good:

6. Pravandi

Pravandi New Member

Now I heard from Yuri that the hamsters go from Ukraine to Budapest (Hungary).
    But does anyone know, if it's possible to get hamsters from Russia (Moscow or so) to Yuri, in Ukraine??

Сейчас я узнал от Юрия, что хомячки едут из Украины до Будапешта (Венгрия).
    Но знает ли кто-нибудь, возможно ли привезти хомячков из России (Москва и др.) к Юрию, в Украину?

7. Yuri

Yuri New Member

До сих пор это получалось.

8. Pravandi

Pravandi New Member

Maybe I should post an update right now.

It is very hard for me to get transportation from Kiev to Budapest. I reserved three hamsters, who are at the moment in Kiev.
    Maybe somebody can help us finding a way to transport these hamsters?

And maybe, when possible, I would like to get other hamsters too. Different colors and types possible. I know there is a train going from Moscow to Budapest. Maybe when somebody knows anybody, there is a possible way to transport them or maybe on another way.

Please contact me :)

Наверное, мне следует поднять темку прямо сейчас.
    Для меня очень сложно перевезти хомячков из Киева до Будапешта. Я забронировал трёх хомячков, которые в данный момент в Киеве. Возможно, кто-то сможет помочь нам с переправкой этих хомячков?
    И, если возможно, я бы хотел получить и других хомячков. Возможно, разные окрасы и типы. Я знаю, что есть поезд, который едет из Москвы в Будапешт. Может, если кто-то знает кого-то, то это возможный путь доставки зверей, или может как-то по-другому.
    Пожалуйста, свяжитесь со мной.

9. Yuri

Yuri New Member

Я дополню, что имеет место некоторая ограниченность приемлемой суммы всех расходов, связанных с транспортировкой.

10. Pravandi

Pravandi New Member

I have no problem paying some transportation costs, if they can be carried at a nice way to Hungary, I have no problems with it.
    I just don't want to make it too expensive.

--------------------

Конечно я оплачу перевозку, если найдется способ переправить зверей в Венгрию, с этим нет проблем.
    Просто хотелось бы, чтобы это было не слишком дорого.

11. Pravandi

Pravandi New Member

Unfortunately, the transfer didn't work out that well.
    I think until now it was more then 5 months ago, that I reserved some dark grey hamsters by Yuri. H@ma helped also a bit, since she was "baby sitting" the hamsters for a while, so that they could be (possibly) be easier transferred from Kiev to Budapest. Though at the end I didn't heard anything anymore, and I thought this wouldn't work out anymore.
    (otherwise I would have traveled by train to Kiev, but it take 24 hours, and I can't go there just alone)

I hoped we could exchange some hamsters, since I bought a blue (aadd) and a lavendel (aabbdd) boy, so I could exchange them with some hamsters with the dark grey gene.
    So now these boys are sold to another breeder, who really liked to have them.

Maybe still somebody can help me, find some good breeding hamsters, who can be transported to Hungary (any large city/small town, doesn't matter for me). And I can help to get some diluted hamsters from Holland. (or tricolor, or chocolates).
    Though may wishes have changes, since I fell in love with sable. I would like to get some cream based hamsters (sables, minks, rust combinations, silver grey combinations, maybe something with cinnamon...etc) and what would be really nice, if they would be rex (or carriers)!!

I'm quite patient, but I just don't want to wait halve a year (especially not with female hamsters). :)
    Hope to hear from somebody!

-----

К сожалению с перевозкой не срослось.
    Где-то уже больше 5 месяцев назад я забронировала у Yuri двух темно-серых хомячков. H@ma помогала с передержкой на некоторое время, т.к. ожидалось, что из Киева их будет проще перевезти в Будапешт. Но со временем я перестала получать какие-либо известия, и решила, что обмен уже не состоится. (Иначе я бы на поезде сама съездила в Киев. Поездка заняла бы целые сутки, и в одиночку меня бы не отпустили)

Я надеялась на этот обмен, купила голубого (aadd) и лавандового (aabbdd) мальчишек, чтобы поменять на хомяков с темно-серым геном.
    Теперь же я продала этих самцов другому заводчику, действительно пожелавшему их приобрести.

Возможно кто-то сможет мне помочь, найти несколько хороших хомяков для разведения, и способ переправить их в Венгрию (в любой большой или маленький город, это не принципиально). Я же смогу помочь с получением дильютовых хомяков из Голландии (или триколоров, или шоколадных).
    Мои предпочтения на данный момент изменились, т.к. я просто влюбилась в соболей. Я бы хотела получить кремовых+ хомяков (соболей, норок, комбинаций с ржавым геном, с корицей или возможно с чем-то еще), и было бы отлично, если бы они были рексы или носители рекса!

Я довольно терпелива, но не хотелось бы ждать дольше полугода (особенно это касается самок). :)
    Надеюсь услышать от кого-то ответ!

12. Orsana

Orsana New Member

Re: Looking for hamsters

У меня в данный момент есть помет, в котором родились шоколадные соболя, карамель, и похоже, медный ребенок, все длинношестные рексы, медный к тому же - атласный. Посмотрите, возможно, вас заинтересует: http://hamster.ru/forum/threads/28159/

-----

I have a litter available now, there are chocolate sables, caramel, and one supposed to be copper. All longhair rexes. The copper one is also satin. Let me know if you're interested. You can check the litter here: http://hamster.ru/forum/threads/28159/

Последнее редактирование модератором: 25 дек 2017
  13. Pravandi

Pravandi New Member

Hi Orsana,
    I saw your litter yesterday, and I'm totally in love with the chocolate sable rex boy.
    Problem is the transportation. It is very hard to find something. When I (or someone from the forum) knew something, I would definitely want to buy him from you!

-----

Привет, Orsana!
    Я как раз вчера смотрела ваш выводок и просто влюбилась в мальчишку шоколадного соболька рекса.
    Проблема в транспортировке. Очень сложно найти. Если бы у меня (или у кого-то с форума) был вариант, я бы непременно купила вашего мальчишку!

14. Pravandi

Pravandi New Member

News from my side!
    I found probably a transportation through train, from Moscow to Budapest.

Now I reserved 1 beautiful boy, but I'm still searching for others.
    I saw that some breeders had creams too, and I think of reserving 1 cream based girl.

But I hoped that somebody else had a girl with the umbrous gene so U_. Of course with ee or Ee and hopefully other colours too!
    So: sable, mink, silver sable, grey umbrous, rust umbrous, cinnamon umbrous etc.
    I hope somebody can help me find a girl with umbrous! :D
    (hamster may be already a little older, but not above 3 months)

----------

Есть новости с моей стороны!
    Я возможно нашла как переправить хомок поездом из Москвы в Будапешт.

Пока что я зарезервировала одного красивого мальчишку, но ищу еще хомячков.
    Я видела у некоторых заводчиков кремовые окрасы и подумываю зарезервировать девчонку с окрасом на основе крема.

Но я надеялась, что у кого-нибудь найдется девчушка с копченостью U_, кремовая+ или носитель крема (ee или Ee) и по возможности генов других окрасов.
    Например: соболь, норка, соболь на серебре, копченый серый, копченый ржавый, копченая корица и т.п.
    Надеюсь кто-нибудь сможет помочь найти такую копченую девчонку! :D
    (можно, чтобы хомячок был постарше, но не старше 3-х месяцев)

Поделиться этой страницей