Dark Grey Hamsters

Тема в разделе "INTERNATIONAL FORUM - ARCHIVE", создана пользователем apricot, 31 мар 2011.

1. apricot

apricot New Member

Hello
    My name's Martina Imsand from Switzerland.
    I'm searching for Dark Grey Hamsters. If possible 2 a male and a female for my breed.
    I love the colors in combination with Dark Grey! Sadly in Switzerland and Germany this color isn't present. I also ask Martin Brakk from Netherlands, they also do not have Dark Greys... But he told me that here in Russia you have some :)

My Question ist now if someone have hamster with this type of colour and if it's possible to import 2 Dark Greys...
    Till now I haven't import hamsters and so i don't now how it works ecactly... Perhaps someone colud explain my that :)

Thanks a lot
    Regards
    Martina

My Page: http://www.hamsterzucht-apricot.ch.vu

--

Здравствуйте!
    Меня зовут Мартина Имсанд, пишу из Швейцарии.
    Я ищу темно-серых хомячков. По возможности пару, самца и самку для разведения.
    Мне нравятся комбинированные окрасы на основе темно-серого. К сожалению в Швейцарии и Германии этот окрас отсутствует. У голландца Мартина Брака тоже нет темно-серых, но он сказал что у вас в России этот окрас представлен :)

Есть ли у кого-то из вас этот окрас, и возможно ли будет импортировать пару темно-серых хомячков в Швейцарию?
    До этого я не ввозила хомячков из-за рубежа и не представляю, как это работает. Возможно вы меня просветите в этом вопросе.

Заранее спасибо!
    С уважением,
    Мартина

Мой сайт: http://www.hamsterzucht-apricot.ch.vu

2. Renoiro

Renoiro New Member

Hello Martina!
    There are some Dark Grey Syrians on the forum.
    I have a lilac female that I'm planning to breed to a cinnamon male who is a carrier of Dark Grey according to his pedigree. So I hope to get a litter of lilac and cinnamon by the middle of the May.
    Here's the pair:
    [​IMG][​IMG]
    However I have no experience with export arrangements. Some people on the forum have arranged imports/exports to Finland and Czech Republic already, so maybe the can help you with that.

--

Здравствуйте, Мартина!
    На форуме есть несколько темно-серых сирийцев.
    У меня есть сиреневая самка, которую я планирую повязать с коричным самцом, по родословной проходящим как носитель темно-серого. Так что есть надежда получить к середине мая помет из сизых и коричных детишек.
    Вот фото этой пары.
    У меня к сожалению нет опыта организации переправки за рубеж. Форумчане уже переправляли хомяков в Финляндию и Чехию, возможно они смогут помочь в этом вопросе.

3. apricot

apricot New Member

Hi

Thanks for the quick answer...
    The two hamsters are quite beautiful :)

It's great that here are some dark grey's :) it's a really lovely colour...
    So I hope someone could help me with the import, by the time I found the hamsters :)

Are there more dark grey breeders? :roll:

Thanks
    Martina

--

Привет
    Спасибо за быстрый ответ.
    Пара у вас очень симпатичная :)

Просто отлично, что темно-серые здесь имеются :) это действительно очень красивый окрас.
    Надеюсь, что кто-то сможет помочь с импортом, к тому времени как хомячки будут найдены :)

А есть еще заводчики темно-серых? :roll:

Спасибо
    Мартина

Поделиться этой страницей